בונים או משפצים? פתרונות לחימום הבית והמים

בונים או משפצים? תשקיעו בפתרונות שיחסכו לכם אנרגיה (וכסף) בטווח הארוך

כאשר בית בנוי, עומד על תילו ומאוכלס, ישנם הרבה תיקונים, שיפוצים ושיפורים שניתן להכניס בו, אבל רובם מינוריים, פשוט מכיוון שישנן עובדות מוצקות (קירות, למשל) בהם ישנו צורך להתחשב. מעטים האנשים שחיים במשך שנים בבית, ויום אחד מחליטים להרוס אותו מן היסוד ולבנות אותו מהתחלה, באופן שמתאים יותר לאופיים ולאורח חייהם כיום. רובנו, ממשיכים לחיות בבית שקנינו, גם כשהוא איננו הולם במאת האחוזים את מה שמתאים לנו. בניה או שיפוץ יסודי, לעומת זאת, מהווים הזדמנות (ברוב המקרים, הזדמנות של פעם בחיים) להכניס לבית שיפורים ופתרונות מודרניים (למשל, פתרונות אנרגיה מתחדשת), שגם אם כרגע, ההוצאה עליהם כבדה למדי, בטווח הרחוק, הם מחזירים את עלותם ואף יוצרים חסכון באנרגיה ובעלויות בהמשך.

מערכות חימום תת רצפתי

מתאימות במיוחד לבתים בהם ישנם אנשים קטנים (כלומר ילדים) וחיות מחמד, הקרובים לרצפה, ומידי פעם מבלים עליה במסגרת "עיסוקיהם". כידוע, תכונתו של אוויר חם היא שהוא עולה למעלה, ולכן, בבתים כאלה, הרצפה יכולה להיות מקום טוב להתחיל בו את החימום. ישנם סוגים רבים של מערכות כאלה, אשר פועלות על עקרונות שונים, אולם הפעולה הבסיסית של כולן היא אחת – מערכת החימום מותקנת מתחת לרצפה ופולטת חום, אשר עולה מהרצפה לכיוון התקרה, בניגוד לשיטות החימום הקונבנציונאליות, בהן נפלט החום ממקור בגובה שונה על הקיר (רדיאטור, קמין, תנור חימום, מזגן) ומחמם, לרוב, נקודתית את החלל בו הוא נמצא. פיזור החום בחימום תת רצפתי שונה, ולכן, נדרש תכנון מראש של המערכת.

חימום תת רצפתי

מערכת אנרגיה סולארית המספקת חשמל ביצור עצמי

אחד מהטרנדים של השנים האחרונות הוא החיפוש אחר אנרגיה מתחדשת, כלומר, אנרגיה ממקורות חלופיים שאין סכנה כי יתכלו. לצורך כך, נרתמים איתני הטבע לסייע לנו והשמש, הרוח או אנרגיית הגלים, מהווים מקורות מתאימים, כשכמובן, במדינתנו הקטנה ושטופת השמש, השמש מהווה את המקור הזמין והיציב ביותר. אנרגיה מתחדשת שהיא "תוצר" של השמש משמשת אותנו שנים רבות לחימום דודי המים המשמשים לרחצה, וכיום, עם כל החידושים הטכנולוגיים, היא יכולה להרחיב את התרומה שלה לאספקת כל צרכי החשמל הביתי או העסקי.

לסיכום

ישנן פתרונות וחלופות רבות אותן ניתן לשלב בבניית בית, או, לחילופין, בעת שיפוצו. המדדים להחלטה, לפי דעתנו, כמובן, אינם צריכים להתחשב אך ורק בזווית הראיה הנקודתית הנוכחית (עלויות כרגע, תועלות כרגע), אלא לקחת בחשבון ראיה לטווח רחוק יותר, כמו עליית ערכו של הנכס עם הטמעת פתרון מסוג זה (אף פעם אינכם יודעים אם ומתי תרצו למכור אותו), חסכון בהוצאות לטווח הארוך, תועלות עתידיות וכדו'. נכון, זה נשמע מעט כאילו אנחנו שולחים אתכם להתייעץ עם כדור בדולח, אולם, למעשה בפועל, קל מאד לצפות ולכמת את החיסכון, במידה ואתם יודעים מהן העלויות הקיימות כיום.

וולקנו מבית חימומית. השאירו פרטים, ונדאג שחום לא יחסר לכם!