כל מה שרציתם לדעת על חימום תת רצפתי

חימום הבית באמצעות חימום תת רצפתי

רבים מאיתנו אשר בונים את ביתם בשנים האחרונות מבינים את הצורך במערכת חימום ביתית ואיכותית. בדיוק כשם שאנו נוטים להשקיע בעיצוב הבית ,בחירת ריהוט ,תאורה באיכות טובה וכו' כך אנו גם מקפידים על מערכת חימום איכותית.

מדינת ישראל אחת המדינות החמות ולכן במשך השנים רובנו מסתפקים במזגן לחימום הבית עיקר מהסיבה שהוא גם ממזג בקיץ ובכך נחסכת מאיתנו הוצאה נוספת על מערכת חימום.
אבל כפי שנאמר בשנים האחרונות מגמה זו השתנתה ורובנו כבר מאסנו בחימום המייבש של המזגן ועוברנו למערכות חימום איכותיות יותר כמו מערכת הסקה, קמין או מערכת חימום תת רצפתי.
אנשים רבים הבונים את ביתם, משקיעים את מיטב כספם כדי להגשים את חלומם בבניית בית יפה ואיכותי ומבינים שההשקעה במערכת חימום איכותית כדאית ותורמת רבות לאיכות החיים שלהם.

כיצד לבחור מערכת חימום תת רצפתית

במאמר זה הבא נתמקד במערכת חימום תת רצפתי שזו אחת מן המערכות הרבות שאנו מתקינים ללקוחות רבים בארץ.
כולנו יודעים כי אין תחושה נעימה יותר מאשר ללכת בבית יחפים ולהרגיש את הרצפה החמימה המקרינה חום נעים בכל חלל הבית. להלך בחופשיות וללא הרגשה של קרירות מסוימת ושהחמימות הנעימה ממלא את הבית באווירה מיוחדת שחם ונעים בפנים ובחוץ קר וגשום.
לשם כך נועדה מערכת חימום תת רצפתי המבוססת על צנרת מים המותקנת תחת הרצפה ובתוך הצנרת מוזרמים באופן רציף מים חמימים המקרינים חום דרך הרצפה באופן אחיד בכל חלל הבית.

 

צנרת
הצנרת מותקנת לפני רצוף הבית באופן מקצועי ואיכותי ללא חיבורים כך שאין כל סכנה שצינור מסוים ידליף מים כתוצאה מחיבור לא תקין. שטח הבית מחולק למספר מעגלים ובכל מעגל יש צינור רציף ללא חיבור היוצא מרכזת המים וחוזר אליה ללא כל חיבור בדרך.
הצנרת איכותית ביותר ורב שכבתית: שכבת פלסטיק ומעליה שכבת אלומיניום ומעליה שכבת הגנה נוספת עשויה פלסטיק קשיח. הצנרת עמידה לאורך עשרות שנים ללא חשש של פגיעה או דליפה.
מומלץ שפריסת הצנרת תעשה ע"י בעל מקצוע מיומן ומקצועי שיש לו הידע בפריסת צנרת לחימום תת רצפתי כי כמו בכל מקצוע חשוב להקפיד על כללים מסוימים על מנת שהחימום יהיה איכותי, מהיר וחסכוני

בידוד
כל מעגלי הצנרת התת רצפתי מונחים על בידוד איכותי וייעודי כדי לשמור על החום שיעלה כלפי מעלה בלבד ולא יתבזבז. החום באופן טבעי עולה כלפי מעלה אבל מומלץ להניח בידוד מתחת לצינורות לשם הקפדה.

מרכזיית חלוקה
לבה של מערכת החימום היא מרכזיית החלוקה. קיימות בשוק מגוון רחב של מרכזיות חלוקה אך רובן מתאימות למערכות מים רגילות של הבית ולא למערכת חימום תת רצפתי. עיקר ההבדלים הם בקוטר המעבר של המים ובאבזור המתאים למערכת חימום תת רצפתי כגון: מדי חום, פורקי אויר, רגשי זרימה על כל מעגל, אפשרות חיבור ברזים חשמליים לשליטה אלקטרונית ועוד.
כאשר כבר משקיעים במערכת חימום תת רצפתי חשוב להקפיד להשקיע גם כאן כי ההבדלים במחירים אינם גדולים אך ההבדלים בתוצאות משמעותיות ביותר

יחידת האנרגיה
אז כבר התקנו את הצנרת ואת הבידוד וגם יש לנו מרכזיית חלוקה איכותית מה שנשאר זה להתקין יחידת אנרגיה שתחמם את המים הזורמים בצנרת כדי שנתחיל ליהנות מבית נעים וחמים.
כיום קיימים מספר אמצעי חימום המשמשים כיחידות אנרגיה לחימום תת רצפתי ובכללם:
תנור הסקה הפועל על גז
תנור הסקה הפועל על סולר
משאבת חום חשמלית
לכל אמצעי חימום תכונות שונות וכמובן יתרונות וחסרונות שונים להרחבת הידע ניתן לקרוא את המאמר אמצעי חימום למערכת חימום תת רצפתי.

אמצעי שליטה ובקרה
באופן עקרוני אם הצנרת מותקנת באופן מקצועי ואחיד על גבי בידוד איכותי ולמרכזיית חלוקה איכותית, המערכת תהיה מאוזנת מבחינה תרמית ואינה מחייבת אמצעי שליטה ובקרה ייחודיים בנוסף על אמצעי השליטה והבקרה המותקנים על יחידת האנרגיה, תנור הסקה או משאבת חום.
אך כיום לקוחות רבים מעוניינים להתקין אמצעי שליטה ובקרה כדי שיוכלו לראות מה הטמפרטורה בכל אזור בבית ולכוון את הטמפרטורה המקסימלית בכל חדר כמו כן גם לסגור את החימום באזורים מסוימים בבית שאינם מאוישים.

סיכום
חימום תת רצפתי כבר לא לבעלי יכולת בלבד ניתן להתקין מערכת חימום תת רצפתי לחימום הבית גם בתקציב נמוך יחסית, עם זאת אנשים רבים הבאים לבנות את ביתם ומשקיעים את מיטב כספם ומשקיעים בצדק בריהוט, תאורה, עיצוב וכו' מבינים יותר ויותר שיש צורך והגיון להשקיע גם במערכת חימום איכותית לחימום הבית.
כפי שהיה ניתן להבין ממאמר זה ישנה חשיבות רבה שההתקנה תתבצע ע"י מתקין מנוסה ומיומן שיש לו הידע המתאים ומשתמש בציוד הנכון להתקנה.
לאחר ריצוף הבית המערכת קבורה תחת הריצוף ולא ניתן לשדרג אותה לכן יש משנה תוקף למקצועיות של המתקין ולשימוש בציוד הנכון.
אני בטוח מניסיוני ומניסיון לקוחותיי שאם מקפידים על התקנת מערכת תת רצפתי איכותית תיהנו גם אתם להלך בביתכם מבצרכם החמים גם בימי החורף הקרים ובימים אלו תגידו לעצמכם ולמכריכם שיש חשיבות רבה למערכת חימום איכותית ושההשקעה כדאית ומהנה

בברכה חמה

עופר פלש – מנכ"ל חברת חימומית בע"מ

וולקנו מבית חימומית. השאירו פרטים, ונדאג שחום לא יחסר לכם!