חימום הבית באמצעות מערכת הסקה

חימום הבית באמצעות מערכת הסקה

עונת הקיץ ועונת החורף הינן עונות המאופיינות בשימוש גבוה יותר במכשירים למיזוג אוויר. בעוד שבעונת הקיץ, הצורך בדרך כלל מסתכם בשימוש במזגן או במאוורר, הרי שבעונת החורף ישנו שימוש במערכת הסקה ביתית אשר משמשת מקור חימום מרכזי, שמפיץ את החום דרך צינורות מים לרדיאטורים שונים, הנמצאים ברחבי הבית.

הסקה ביתית נחשבת לפתרון יעיל יותר בהשוואה לשימוש בחימום קונבנציונלי כגון מזגנים או רדיאטורים ניידים, מערכות הסקה מאופיינות יותר באזורים אשר הקור קיצוני יותר, כגון הרי ירושלים או הגליל. במקומות אלו, מערכות חימום הן למעשה חלק ממערכת ההסקה אינטגרלית המשותפת לבניין כולו.

במערכות ההסקה המשותפות, ישנו מקור חימום אחד לכל הבניין, שבו החימום מתבצע על ידי שימוש בחומרים כגון גז או סולר, ודרך הצינורות המפוזרים ברחבי הדירות, החום מגיע לרדיאטורים המותקנים בבתים. זוהי בדרך כלל מערכת שניתן למצוא בבניינים ישנים יחסית, מלפני כמה עשרות שנים. עם זאת, מערכת ההסקה הביתיות התפתחו לאורך השנים, והחימום יכול להתבצע גם באמצעות שימוש במשאבות חום, העובדות על חשמל. בהסקה ביתית חשמלית, הרדיאטורים פועלים על בסיס חשמל, ולא על בסיס גז או סולר. מנגד במערכות הסקה ביתיות המבוססת על משאבת חום, המשאבה מנצלת את החום הקיים באוויר, ומשתמשת בו על מנת לבצע את חימום הבית. למערכת מבוססת משאבת חום, ישנם מספר יתרונות חשובים, בהשוואה למערכות הוותיקות: מאחר והאוויר עליו עובדת המשאבה תמיד נמצא סביבנו, אין צורך לרכוש מראש את חומר החימום. עובדה זו תורמת הן לחסכון הכספי, והן לטווח שעות ההפעלה (אין חשש שהחימום ייפסק בשל מחסור בחומר חימום). נוסף על כך, שריפת סולר או נפט עלולה לזהם את הסביבה, מה שלא קיים בהפעלת מערכת מסוג משאבת חום בשל הפעלתן החשמלית. בנוסף, ניתן להסב את מערכות הסקה הביתיות הקיימות למערכות מבוססות משאבות חום, או להתקין מערכת חדשה כזו בבית או בבניין משותף. סוג נוסף של מערכות הסקה, הוא כזה שכולל חימום תת רצפתי הנהוג באירופה. בשיטה זו, צינורות המים של מערכת ההסקה עוברים מתחת לרצפת החדרים. היתרון הגדול של מערכת חימום תת רצפתית טמון בגודלו של גוף החימום – רצפת החדר היא גדולה הרבה יותר מכל רדיאטור שמוצב בחדר. על כן, רצפה מחוממת מפזרת חום על פני שטח רחב הרבה יותר, בהשוואה לרדיאטור סטנדרטי. מערכות הסקה ביתיות מחממות לא רק את החדרים, אלא גם את המים, כך שהיא מאפשרת לדיירים ליהנות ממים חמים לרחצה במהלך עונת החורף. בכל מערכת הסקה, ישנה מערכת שליטה, שמאפשרת לשלוט באופן החימום (החדרים אותם יש לחמם, טמפרטורת חימום, שעות חימום), ומערכות אלו נעשות מתקדמות במהלך השנים.

תנור חימום גז

כיצד יש לבחור מערכת הסקה ביתית?

בבואנו לבחור מערכת הסקה ביתית, יש לשים לב לשתי נקודות עיקריות: מצד אחד, מערכת ההסקה היא מוצר שמופעל רק בזמן מסוים של השנה. מצד שני, במשך הזמן הזה, המערכת צריכה לספק פתרון חימום שיהיה יעיל לאורך שנים – הן מבחינת הטמפרטורה והן מבחינה כספית. לשם כך, מומלץ קודם לבדוק האם הסקה היא פתרון עדיף, מבחינות אלו, על פני המכשירים הקיימים בבית. מומחים העוסקים במערכות הסקה, יוכלו לבצע את ההשוואה בין המערכות על סמך פרמטרים של יעילות כספית ואנרגטית. לאחר מכן, במידה והמסקנה היא שעדיף לעבור למערכת הסקה ביתית, יש לשים לב להיבט ההתקנה. מערכת הסקה דורשת התקנה בכל רחבי הבית, בייחוד במערכת עם חימום רצפתי. בשל כך, יש צורך לבחור בחברה בעלת מתקינים מקצועיים, שיוכלו להתקין את המערכת החדשה – או להסב את המערכת הקיימת – באופן המקצועי והבטוח ביותר. במידה ואתם מתגוררים בבניין שמותקנת בו מערכת הסקה משותפת, תוכלו להיפרד מהמערכת הכללית ולהתקין מערכת פרטית. עם זאת, יש לשים לב שאפשרות זו מורכבת לא רק מאתגרים טכניים, אלא גם משפטיים – ויש לתת עליהם את הדעת טרם ההתקנה.

עוד הרבה נאמר על החורף הישראלי. הוא פחות קיצוני משאר הערים בעולם, במיוחד בצפון ארה"ב או באירופה, אך בארץ, ניתן לראות כי בעונות החורף, הטמפרטורה צונחת ואנו, שרגילים לחום במשך כל ימות השנה, בגלל מזג האוויר החם יחסית ששורר בארץ, החורף מחייב אותנו בפתרון הולם כמו מערכת הסקה ביתית. זוהי מערכת שמטרתה לחמם את הבית והחום של אותה המערכת, נשאב ממקור אחד. מערכת זו, מפזרת את החום באופן אחיד, על פני כל הבית. הטמפרטורה בווילות או קוטג'ים, תהיה זהה בין המפלסים והחדרים השונים ואין שינוי בטמפרטורה בהקשר למזג האוויר הקר בחוץ.

תכנון נכון של מערכת הסקה מרכזית

אם אנו מעוניינים לחמם את חדרי הילדים באמצעות מערכת הסקה ביתית, ניתן להתאים את המערכת בהתאם לשעות הימצאותם של הילדים או הימצאותנו, במידה ואנו מעוניינים לחמם את כל החדרים. חברות מוכרות וידועות הפועלות מזה שנים רבות בשוק, כגון חברת חימומית, עשויות להעניק את הפתרון היעיל להסקה נוחה ונעימה בכל הבית. ניתן למצוא הסקה על מים או על חשמל שאת שתי המערכות הללו, ניתן למצוא בחברת חימומית. גם חימום תת רצפתי, נחשבת להסקה ביתית היעילה ביותר, וניתן למצוא יתרונות רבים, כגון מים חמים, חימום מתקן מגבות ועוד. חברת חימומית קיימת כבר 10 שנים בשוק והיא מתקינה מערכות הסקה לבית, מהמשוכללות, חסכוניות ובטיחותיות בשוק.

וולקנו מבית חימומית. השאירו פרטים, ונדאג שחום לא יחסר לכם!